Nano Bor Teknolojisi
FHM Nanoteknoloji Akademisi
 
Bizden Haberler
 
Serfitikalar
Sertifikalarımızı incelemek için tıklayınız
 
Markalarimiz
 
 
Haberler
Bor Madeni Kansere Umut Oldu

Basın da Haberler

Kanserle savaşta yeni silah: Bor

·         GÜL KİREKLO

·         29.05.2011

 

Sağlık Bakanlığı Kök Hücre Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, Van'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde kemik iliği kanserlerinde tedavi yöntemleriyle ilgili düzenlenen toplantıda, bor madeninin kanser hastaları için büyük bir umut olabileceği vurguladı. "Kanser hücrelerine borla ilgili bir madde ya da element eklendiğiniz anda kanser hücresinin öldüğünü görüyoruz" diyen Prof. İlhan, SABAH'a konuştu. 

'KÖKÜNÜ KAZIYABİLİRİZ' 
Kanserin aşı ve ilacını bulmak için Türkiye'deki laboratuvar çalışmalarının 2 ay önce başladığını açıklayan Prof. İlhan, özellikle kemik iliği kanserlerinde, şu anda piyasada olan ve içeriğinde bor maddesi bulunan ilaçla başarılı sonuçlar alınmasından yola çıkarak bu çalışmaları başlattıklarını söyledi. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü'yle işbirliği yaptıklarını belirten Prof. İlhan Osman, "Lösemili hayvanların hücrelerine bor ekliyoruz. 3 farklı kanser türünde hayvanlar üzerinde fakültelerde deneyler sürüyor. Bu deneylerin sonuçlarıyla ilgili bilgiler umut verici. Ya aşıyı ya ilacı bulacağız. Ama şu an yolun başındayız" dedi. Prof. İlhan, çalışmayla ilgili detayları da şu sözlerle dile getirdi: "Bor elementi, kemik iliği kanserlerinde hasta hücrelerin ölmesini sağlıyor. Nasıl ki çimenler uzadığında sadece çimenleri biçtiğimizde çözüm alamıyorsak, kanser tedavisinde de başarılı olunamıyorduk. Ama borla yapılacak tedavide doğrudan kök hücreler hedef alınacak. Daha önce bu tür hastalıklarla 1-3 yıl yaşanırken, şimdi ömür 10 yıl uzadı. Yeni ilaç ve aşılarla hastalığın kökünü kazıyabiliriz." Borun farklı molekül yapısı olduğuna da değinen Prof. Osman İlhan, "Sağlık Bakanlığı, bordan değişik türlerde ilaç çalışması yapılmasına karar verdi. Borun farklı molekül yapısı var. Her şey araştırma aşamasında" şeklinde konuştu. 

UZMAN GÖRÜŞÜ
'Deneysel ama ümit verici'
Prof. Dr. Andaç Argon (Onkolog): Aktif olarak kullandığımız bor içeren bir ilacımız var. Türkiye'de de ruhsatlı. Özellikle kemik iliği kanser türü olan 'multiple myelome'da kullanılıyor. Kan kanseri dışında bazı kanser tiplerinde ilacın işe yarayacağına dair de çalışmalar var. Bor içeren bileşikler deneysel aşamada. Bor, kanser tedavisinde ümit verici bir elementtir. 

 
 
Copyright © 2013 Fhm Nano Bor. Tüm Hakları Saklıdır.